While overal spoils and the headlines for winning the 2012 Nurburgring 24 Hours went to Audi Sport Team Phoenix a total of 20 teams ended the day’s racing as class winners. Below is a list of all the class winning teams from the 4oth edition of the endurance test, with pictures from Chris Gurton Photography.
Class: SP9 GT3
Audi Sport Team Phoenix – Audi R8 LMS ultra
No.3 – Marc Basseng
Christopher Haase
Frank Stippler
Markus Winkelhock
155 laps
Class: E1-XP Hybrid
Global Patrner Enterprise – P 4/5 Competizione
No.1 – Fabrizio Giovanardi
Nicola Larini
Manuel Lauck
147 laps
Class: SP7
Kremer Racing – Porsche 911 GT3 KR
No.150 – Wolfgang Kaufmann
Alfrid Heger
Dieter Schornstein
Michael Kuke
147 laps
Class: SP8
Gazoo Racing – Lexus LFA
No.83 – Takayuki Kinoshita
Akira Iida
Juichi Wakisaka
147 laps
Class: SP10 GT4
Bonk Motorsport – BMW M3 GT4
No.70 – Damien Flack
Wolf Silvester
Emin Akata
Mario Merten
139 laps
Class: SP3T
Subaru Tecnica International – Subaru GVB
No.133 – Toshihiro Yoshida
Kota Sasaki
Marcel Engels
Carlo van Dam
136 laps
Class: SP8T
Team GT Academy – Nissan GT-R
No.123 – Kazunori Yamauchi
Lucas Ordonez
Tobias Schulze
Yasukichi Yamamoto
136 laps
Class: SP6
Dorr Motorsport – BMW Z4 Coupe
No.98 – Rolf Scheibner
Frank Weishar
Stefan Aust
Rainer Dorr
135 laps
Class: V6
Black Falcon Team TMD Friction – BMW M3 CSL
no.233 – Jurgen Dinstuhler
Christian Reiter
Markus Enzinger
Michael Pfluger
133 laps
Class: SP2T
Peugeot RCZ
No.100 – Julien Rueflin
Guillaume Roman
Paul Englert
Steven Palette
131 laps
Class: SP5
MSC Rhon e.V.i. AvD – BMW 1er Coupe
No.106 – Pierre de Thoisy
Thierry Depoix
Kurt Theil
Hubert Nacken
131 laps
Class: V5
Black Falcon Team TMD Friction – BMW E92
No.221 – Christian Raubach
Tim Scheerbarth
Christian von Rieff
Carsten Knechtges
130 laps
Class: SP3
Gazoo Racing – Toyota 86
No.166 – Minoru Takaki
Hiroaki Ishiura
Kazuya Oshima
Takuto Iguchi
129 laps
Class: V4
Team AutoArenA Motorsport – Mercedes-Benz C230
No.208 – Patrick Assenheimer
Marc Marbach
Hannes Pfledderer
128 laps
Class: SP4T
pro Handicap e.V. – Audi TT S
No.112 – Wolfgang Muller
Oliver Rudolph
Aditya Kamlesh Patel
126 laps
Class: V3
Toyota Swiss Racing – Toyota GT86
No.200 – Natascha Gachnang
Oliver Burri
Christoph Wuest
Andreas Lanz
119 laps
Class: AT
Audi A4 quattro
No.190 – Thomas Hanisch
Bastian Goercke
117 laps
Class: D3T
Jaguar XF-S
No.186 – Colin White
Nathan Freke
Rob Carvell
109 laps
Class: SP4
AC 1927 Mayen e.V.i. ADAC – VW Golf 3 16V
No.151 – Jose Visir
Gustavo Fontana
Adrian Santos
Reto Giovanello
89 laps
Class: D1T
SEAT Leon 2.0 TDI
No.176 – Ivo Breukers
Henk Thijssen
Monny Krant
86 laps